Dobry miód - jak rozpoznać i gdzie kupować?

Dobry miód - jak rozpoznać i gdzie kupować?

Miód to wyjątkowy produkt, który posiada wiele cennych właściwości. Nie tylko wzmacnia odporność naszego organizmu, może przeciwdziałać wielu schorzeniom, ale posiada także pyszny, wyjątkowy smak. Wybór miodów w sklepach jest ogromny, a chcąc wybrać dobrej jakości miód warto zwrócić uwagę na pewne aspekty. Sprawdź, jak rozpoznać dobry miód i gdzie najlepiej kupować.

Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Nie wszystkie miody, które możemy znaleźć na sklepowych półkach są jakościowe. Wiele miodów pochodzi od masowych wytwórców, którzy wykorzystują różnego rodzaju zabiegi, aby wyglądał zachęcająco. Niestety, zazwyczaj zabieg ten polega na dodaniu słodzików, cukru, syropu glukozowo-fruktozowego lub sztucznych barwników. Taki produkt nie jest dobry jakościowo i z pewnością nie będzie posiadał drogocennych właściwości, jak w przypadku miodów naturalnych. Jak zatem rozpoznać prawdziwy miód? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego skład, podany na opakowaniu. Jeśli występują w nim wyżej wymienione składniki, lepiej jest odłożyć go z powrotem na półkę. Taki miód nie będzie posiadał żadnych korzystnych właściwości i w dużych ilościach może być szkodliwy dla naszego zdrowia.

Proces krystalizacji - na czym polega?

Prawdziwy miód możemy rozpoznać między innymi po zachodzącym procesie krystalizacji. Czym on właściwie jest? Świeży miód, prosto z ula posiada lejącą, płynną konsystencję. Po czasie jednak następuje proces krystalizacji, czyli gęstnienia miodu. Może także wystąpić rozwarstwienie się masy. To zupełnie normalne i naturalne zjawisko. Nie ma nic wspólnego z przeterminowaniem lub popsuciem się produktu. Wręcz przeciwnie - proces krystalizacji występuje jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia z naturalnym miodem, bez zbędnych dodatków. Zatem, prawdziwy miód krystalizuje i nie wpływa to na jego właściwości odżywcze.

Dlaczego warto wybierać miody z pasieki?

Jeśli zależy nam na dobrym jakościowo miodzie, który będzie posiadał korzystne właściwości, to najlepszym rozwiązaniem będą miody z pasieki. Kupno tego produktu prosto z pasieki to przede wszystkim gwarancja jakości. Mamy możliwość dokładnego sprawdzenia, jakiego rodzaju jest miód oraz skąd pochodzi. Właściciele pasiek dbają o to, aby ich produkty były najwyższej jakości. Starają się nie przechowywać go zbyt długo, a także nie wykorzystują w produkcji żadnych dodatków w postaci cukrów czy słodzików. Kupując miody z pasieki, możemy mieć zatem pewność, że miód jest naturalny, dobrej jakości, bez zbędnych dodatków, a także świeży.