Jak przygotować dziecko do rozpoczęcia szkoły?

Jak przygotować dziecko do rozpoczęcia szkoły?

Rozpoczęcie szkoły podstawowej to jeden z najważniejszych momentów w życiu dziecka, ale również bardzo ważny dla rodziców. To ogromna zmiana, na którą warto się razem ze swoją pociechą odpowiednio przygotować. Jak zatem sprawić, aby pierwszy dzień w szkole stał się ekscytującym momentem, a nie powodem do stresu i niepokoju? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Zapoznaj dziecko ze szkołą

Pierwszy dzień szkoły to niezwykle ważne wydarzenie dla każdego dziecka. Nowe miejsce, nowi znajomi i nowe obowiązki. Dzieciom często towarzyszy lęk przed nieznanym. Dlatego przed pierwszym dniem warto udać się wraz z dzieckiem na tak zwane "Dni Otwarte". Dzięki temu będzie miało okazję zobaczyć swoją klasę, a także obejrzeć wszystko co znajduje się wewnątrz budynku. Co więcej, może poznać przyszłego wychowawcę i być może poznać uczniów będących w tej samej klasie. To doskonały pomysł na to, aby oswoić się z lękiem. Dzięki temu pierwszy dzień w szkole z pewnością będzie mniej stresujący.

Przygotuj wraz z dzieckiem szkolną wyprawkę

Przygotowanie szkolnej wyprawki może być dla dziecka świetną zabawą. Zakupy z pewnością zachęcą Twojego dziecko do pierwszego dnia w szkole. Nowy piórnik czy plecak sprawią, że Twoja pociecha nie będzie mogła się doczekać rozpoczęcia nauki. Co jeszcze powinno znaleźć się w wyprawce? Oprócz przyborów szkolnych niezbędnych do nauki, doskonale sprawdzi się kolorowa śniadaniówka, a także termos dla dzieci. Ciepły napój czy posiłek z pewnością przyda się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Atrakcyjna śniadaniówka zachęci Twoje dziecko do jedzenia zdrowych przekąsek pomiędzy lekcjami. Wspólne zakupy z pewnością będą miłą odskocznią od codzienności. Do dzieła!

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem

Wizyta w nowej szkole czy zakup wyprawki z pewnością pomogą dziecku zaznajomić się z nową sytuacją, jaką jest rozpoczęcie nauki. Każdy rodzic powinien jednak pamiętać o tym, aby porozmawiać ze swoim dzieckiem o uczuciach, jakie towarzyszą mu w związku z nową sytuacją. Dziecko potrzebuje przede wszystkim wsparcia. Nie bagatelizujmy jego problemów, nawet jeśli wydają nam się błahe. Najważniejsze jest, aby dziecko miało poczucie, że jest rozumiane i posiada przestrzeń na wyrażanie swoich uczuć i emocji. Cierpliwie odpowiadaj na wszystkie pytania związane ze szkołą czy nauką. Zapewnij swoją pociechę, że może się do Ciebie zwrócić z każdym problemem czy pytaniem. Możesz również opowiedzieć mu o swoim pierwszym dniu w szkole, aby dodać mu nieco otuchy. Pamiętaj, że szczera rozmowa jest najważniejsza!