Jak zacząć jeść zdrowo i ekologicznie?

Jak zacząć jeść zdrowo i ekologicznie?

Zdrowe odżywianie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i kondycję fizyczną. Coraz częściej mówi się także o tym, jak ważne jest dbanie o środowisko. Sprawdź, jak zacząć jeść zdrowo i smacznie, a jednocześnie ekologicznie!

Planuj posiłki i rób listę zakupów

Marnowanie żywności to problem, który dotyczy całego świata. Coraz częściej ukazują się różnego rodzaju statystyki potwierdzające, że ludzie wyrzucają ogromne ilości jedzenia. Co możemy zrobić, aby nie wyrzucać jedzenia i zadbać o środowisko, ale także nasz portfel? Przede wszystkim najlepszym sposobem jest planowanie posiłków na przykład z tygodniowym wyprzedzeniem. Na tej podstawie sporządzajmy listę zakupów. Dzięki temu kupimy tylko te produkty, które faktycznie są nam potrzebne i będziemy mieli pewność, że je wykorzystamy, a tym samym nic się nie zmarnuje. Do sklepu warto się także wybrać po posiłku. Głód może być czynnikiem kompulsywnego, spontanicznego kupowania produktów.

Ekologiczna żywność

Jeśli zależy nam na tym, aby odżywiać się zdrowo, a jednocześnie mieć pewność, że produkty znajdujące się z naszej lodówce są naturalne i do ich produkcji nie wykorzystano szkodliwych substancji, to odwiedźmy delikatesy ekologiczne. Znajdziemy tam produkty pochodzące od sprawdzonych dostawców i producentów, którzy dokładają wiele starań, aby dostarczana przez nich żywność była świeża i zdrowa. Do produkcji ekologicznej żywności nie wykorzystuje się szkodliwych składników. Mogę one szkodzić nie tylko nam, ale także środowisku. Taka żywność posiada także certyfikaty, które są gwarancją najwyższej jakości. Kupując ekologiczną żywność możemy mieć pewność, że przyczyniamy się do dbania o środowisko. To także świetny sposób na wprowadzenie do naszego codziennego jadłospisu bogatych w witaminy i minerały produktów. Stawiajmy także na produkty sezonowe, gdyż zawierają najwięcej korzystnych dla naszego zdrowia składników odżywczych.

Uprawiaj świeżą żywność w swoim domu

Najlepszy, sposobem na świeże i zdrowe produkty każdego dnia jest uprawianie jej na własną rękę. Warto zatem wykorzystać swój przydomowy ogródek i zasadzić w nim warzywa oraz owoce. Na początek spróbujmy zasadzić tylko kilka warzyw i owoców, w końcu rośliny wymagają, aby poświęcić im odrobinę czasu. W wielu sklepach możemy pozyskać różnego rodzaju sadzonki, na przykład sadzonki borówek amerykańskich czy pomidorów. Zanim rozpoczniemy uprawkę naszego domowego ogródka, zapoznajmy się, jak go przygotować i zaopatrzmy się w odpowiedni sprzęt niezbędny do dbania o nasze rośliny.