Koktajle i smoothie, czyli przepis na zdrowie

Koktajle i smoothie, czyli przepis na zdrowie

Koktajle i smoothie to świetny sposób na przemycenie do swojej diety dużej ilości warzyw i owoców. Są nie tylko przepyszne, ale to również solidna bomba witaminowa. To idealny pomysł na śniadanie, jak również przekąskę. Smoothie różni się od koktajlu tym, że przygotowuje się je bez dodatku nabiału. Jak je przygotowywać?

Sezonowe owoce

Najlepsze koktajle i smoothie to takie, które są przygotowywane ze świeżych, sezonowych owoców. Najłatwiej jest o nie latem. Świetnym rozwiązaniem jest stworzenie własnego, przydomowego ogródka, w którym mogą znaleźć się sadzonki borówek, truskawki, maliny czy porzeczki. Owoce zerwane prosto z krzaka mają niesamowity smak. Zimą, kiedy o wiele trudniej o świeże owoce, możemy sięgnąć po te mrożone. Zdaniem dietetyków, zachowują one większość drogocennych składników mineralnych i witamin. Dzięki temu możemy przygotowywać przepyszne i zdrowe koktajle oraz smoothie o każdej porze roku.

Koktajle warzywne

Do koktajli, jak i smoothie warto dodawać nie tylko owoce, ale również warzywa. Najlepiej sprawdzi się szpinak, jarmuż czy seler naciowy. Dodając do tego owoce, przygotujemy koktajl pełen witamin. Wiele zdrowotnych właściwości mają także zioła, które również warto wykorzystać. Najlepiej sprawdzą się te świeże, ale również bazylia czy oregano suszone możemy dodać do naszego zdrowego napoju. Koktajle oraz smoothie nie tylko pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, a także wygląd, ale również mogą być niezwykle skuteczne w odchudzaniu. Są bardzo pożywne, dzięki czemu nie prędko poczujemy głód, a dodatkowo bardzo smaczne.

Odrobina słodkości

Kiedy przyjdzie nas ochota na coś słodkiego, warto sięgnąć po jakiś zdrowy zamiennik, zwłaszcza jeśli aktualnie jesteśmy na diecie. Chcąc zdrowo się odżywiać, aby poprawić swoje zdrowie oraz samopoczucie, powinniśmy całkowicie zrezygnować z białego cukru. Jest on nie tylko bardzo kaloryczny, ale również szkodliwy. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby go zastąpić. Idealnym zamiennikiem cukru może okazać się słodzik, na przykład erytrol lub ksylitol. Są o wiele mniej kaloryczne, a także zdrowsze od zwykłego cukru. Kolejnym, zdrowszym zamiennikiem jest miód. Aby mieć pewność, że jest on najwyższej jakości, znajdźmy w naszej okolicy lub na stronie internetowej sprawdzony sklep z miodem. Należy jednak pamiętać, że mimo swoich zdrowotnych właściwości, jest on kaloryczny, dlatego powinniśmy używać go z umiarem.

Zdrowe koktajle i smoothie w łatwy sposób przygotujemy samodzielnie w domu za pomocą blendera. Mogą stać sie zdrowym zamiennikiem słodyczy, a ich smak z pewnością podpasuje każdemu.