Termos na kawę i herbatę

Termos na kawę i herbatę

W okresie jesienno – zimowym doskonałym gadżetem jest termos. Oprócz chłodniejszych dni, kiedy potrzebujemy się rozgrzać, w letnie upały termos dostarczy nam chłodnego napoju. Warto wybrać taki model, który długo utrzyma pożądaną temperaturę oraz będzie wygodny w użytkowaniu. Zanim zdecydujesz się na zakup, zastanów się, jaki model będzie najodpowiedniejszy.

Termos do kawy i herbaty – z czego powinien być wykonany?

Najtańsze termosy wykonane są z plastiku. Wewnątrz zazwyczaj posiadają szklany wkład, który odznacza się dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Niestety przez rodzaj wkładu nie są odporne na uderzenia i upadki oraz są dość ciężkie, przez co nie nadają się na dłuższe wędrówki, gdyż stanowią dodatkowe obciążenie. Innym rodzajem są termosy metalowe, wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są odporne na uszkodzenia i korozję. Są dużo lżejsze, gdyż nie zawierają wkładu szklanego. Zazwyczaj posiadają podwójne, izolowane próżniowo ścianki, przez co mogą utrzymać temperaturę ciepłego napoju do 12 godzin. Dzięki temu doskonale sprawdzą się w każdych warunkach, zarówno podczas krótkiego spaceru po parku, do pracy, jak i na długie górskie wycieczki. Oprócz tego takie termosy często posiadają gumową lub silikonową obudowę, która jest antypoślizgowa, co doskonale zabezpiecza przed wyślizgnięciem się z ręki.

Termos na kawę – rodzaje korków

Ogromne znaczenie przy wyborze termosu ma także rodzaj korka, a także nakrętki, gdyż to one odpowiadają za szczelność. Wyróżnić można dwa rodzaje korków. Pierwszy z nich to manualny, który odkręca się ręcznie. Jest on bardzo szczelny i trwały, jednak może przyczyniać się do szybkiej utraty ciepła. Drugi rodzaj to automatyczny, który otwiera się poprzez naciśnięcie. Oprócz tego, że są niezwykle wygodne, bardzo dobrze utrzymują temperaturę napoju. Jednak z czasem mogą ulegać uszkodzeniu, co wpłynie na ich szczelność. Dodatkowo są dość trudne w czyszczeniu. Nakrętka powinna posiadać uszczelkę, która dodatkowo zabezpieczy przed przeciekaniem. Bardzo często pełni także funkcję kubka, z którego możemy się napić, gdziekolwiek się znajdujemy.

Termos do kawy – do pracy czy na wycieczkę?

Bardzo ważna jest także pojemność. Mniejszy termos do kawy nadaje się do pracy. Na dłuższe wyprawy należy wybrać te o większej pojemności. Bardzo wygodną opcją jest także dodatkowy uchwyt, który doskonale sprawdzi się na pieszych wycieczkach. Warto także dokupić dodatkowy pokrowiec, który jest izolowany pianką. To maksymalnie wydłuży czas utrzymania ciepła.