Zrównoważone gotowanie – czyli jak jeść zdrowo i z korzyścią dla środowiska?
Eksperci zajmujący się ochroną środowiska od lat apelują o zmianę nawyków żywieniowych i ograniczenie spożycia mięsa. Masowa produkcja nie pozostaje obojętna dla klimatu, który z każdym rokiem staje się dla ludzi coraz bardziej niekorzystny. Jak jednak wprowadzić zamienniki do codziennej diety? Jak zadbać o to, by organizm otrzymywał zbilansowane posiłki, a jednocześnie jeść mniej mięsa? Sprawdź, jakie produkty pomogą Ci przygotować zrównoważony jadłospis!
Tofu naturalne – niezastąpiona baza dań wegańskich
Weganie to osoby, które całkowicie rezygnują z jedzenia mięsa. Choć niejednokrotnie spożywanie posiłków na bazie roślin wymuszone jest stanem zdrowia, to równie często chodzi o przekonania. Spożywając wyłącznie wegańskie potrawy, osoby te sprzeciwiają się masowej hodowli bydła, która jest bezpośrednio związana z produkcją gazów cieplarnianych. Nawet jeśli nie zamierzasz rezygnować z jedzenia mięsa, warto podpatrzyć od wegan kilka trików!
Tofu naturalne to jeden z najchętniej wykorzystywanych zamienników. Ma neutralny smak, dzięki czemu może służyć zarówno jako dodatek do słodkich, jak i słonych dań. Doskonale sprawdza się jako zamiennik sera, świetnie smakuje także w połączeniu z owocami. Tofu naturalne produkowane jest z soi, której uprawa jest bezpieczna i przyjazna dla środowiska. Koniecznie spróbuj!
Robaki w czekoladzie – smaczne źródło białka
Wartym wspomnienia zamiennikiem klasycznego kotleta są suszone owady. Hodowane specjalnie w celach konsumpcyjnych świerszcze, mączniki czy szarańcza stanowią doskonałe źródło białka, błonnika oraz różnych witamin. Spożywanie owadów cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, a produkty z ich dodatkiem można znaleźć na półkach wielu dużych supermarketów.
Robaki w czekoladzie to świetny zamiennik klasycznych słodkości, które poza cukrem niewiele wnoszą do naszego organizmu. Dobrze sprawdzą się zarówno jako wieczorna przekąska, jak i produkt uzupełniający dietę w białko. Po robaki w czekoladzie powinni sięgnąć zwłaszcza sportowcy oraz osoby, które na co dzień pracują fizycznie. Hodowla owadów jest także przyjazna dla klimatów, ponieważ pomaga znacznie ograniczyć produkcję gazów cieplarnianych.
Patelnia żeliwna – tradycyjne, wytrzymałe rozwiązanie
Chcąc zadbać o środowisko, nie sposób pominąć tematu masowej produkcji śmieci. Zaliczają się do nich również naczynia, które po paru latach używania nadają się jedynie do wyrzucenia. Mając to na uwadze, warto wybierać garnki oraz patelnie, które wyróżniają się wyjątkową wytrzymałością. Naczynia te posłużą Ci przez długie lata, co pośrednio ma spory wpływ na środowisko.
Patelnia żeliwna to przedmiot, który każde z nas zapewne pamięta z babcinej kuchni. Choć obecnie naczynia te są bardziej estetycznie wykonane – zasada przyrządzania potraw pozostaje ta sama. Smażenie na patelni żeliwnej wpływa również korzystnie na zdrowie, ponieważ nawet przy długotrwałym użytkowaniu nie uwalniają się z niej żadne chemiczne substancje.